Jak napisać skuteczne CV

 

jak napisać CV, curriculum vitae

 

Głowisz się jak napisać CV, które – mimo braku doświadczenia zawodowego – pokaże Twoje mocne strony? Poznaj pięć kroków do sukcesu…

Nawet bez obszernej ścieżki zawodowej możesz przekonać rekrutera, że za aplikacją stoi osoba, którą naprawdę warto zatrudnić. Jak to zrobić?  Wiele zależy od tego, jak zredagujesz swoje CV.

 

 

Po pierwsze, dobry zawodowy życiorys to nie taki, w którym przedstawiasz z zegarmistrzowską dokładnością wszystkie doświadczenia – postaw na zindywidualizowanie swojej aplikacji pod kątem oczekiwań rektutera. Gotowe wzory nie zawsze się sprawdzają – jeśli coś jest do wszystkiego, to zazwyczaj nadaje się do niczego.

Po drugie, pamiętaj, by poszczególne doświadczenia (w tym szkoły) wymieniać od najaktualniejszego – bez straty możesz pominąć informację na temat podstawówki czy gimnazjum, ich ukończenie przez Ciebie jest raczej oczywiste.

Po trzecie, jeśli Twoje doświadczenia nie wykraczają nadto poza wakacyjną pracę na zmywaku, warto tak zredagować dokument, by koncentrować się na wyeksponowaniu Twoich kompetencji.

Po czwarte, pisz wyłącznie o swoich atutach i bądź nieszablonowy – podziel się z potencjalnym pracodawcą swoimi pasjami, które mogą okazać się dla niego czymś więcej, niż sztampowym dodatkiem na końcu dokumentu.

Po piąte, na jednym stanowisku są pożądane takie cechy, a na drugim zupełnie inne – pamiętaj więc o selekcji informacji.

Zadbaj też o ostatni szlif – porządna redakcja językowa i korekta tekstu to stuprocentowa pewność, że błędy nie zniweczą Twojego wysiłku. Korektę, co prawda, robi się na końcu, ale to wcale nie znaczy, że jest ona mało ważna.