redagowanie tekstu

Bezbłędne święta

Święta Wielkanocne czy święta wielkanocne?

Reguły ortograficzne dają nam dużą swobodę w stosowaniu wielkich liter i choć co do zasady powinno się pisać święta wielkanocne [wszak jest to nazwa opisowa, przymiotnikowa], to można zastosować wielką literę ze względów uczuciowych i składać życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. Nie należy jednak tych dwóch sposobów zapisu mieszać, czyli słać życzeń z okazji świąt Wielkanocnych – co niestety zdarza się bardzo często i błędnie widnieje nawet na gotowych kartach.

redagowanie tekstu

pisanie tekstów

Wielkanoc

Inaczej sprawy się mają, gdy zamiast formy opisowej posługujemy się nazwą świąt i dni świątecznych – w tym wypadku bezwzględnie stosujemy wielką literę, czyli napiszemy życzenia z okazji: Wielkanocy, Wielkiejnocy, święta Wielkiejnocy, świąt Wielkiejnocy.

I tu oczywiście zasady poprawnościowe – ze względów emocjonalnych – dopuszczają użycie wielkiej litery w wyrazie święta, więc, jak ktoś się uprze, to można mu wybaczyć pisownię: Święta Wielkiejnocy, Świąt Wielkiejnocy.

Pamiętajmy też, że pisownia wyłącznie wielką literą  dotyczy także nazw dni świątecznych:

Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny, Wielki Czwartek, Wielki Tydzień.

 

Wesołego Alleluja!

Źródeł wyrazu alleluja należy szukać w Biblii, z hebrajskiego Hallelū-Jāh  znaczy  'chwalcie Jahwe’.

Alleluja występuje w liturgii i psalmach w funkcji radosnego wykrzyknienie, okrzyku wysławiającego Boga.

Z kolei zwrot: wesołego alleluja! wyraża religijne pozdrowienie, stosowane głównie w okresie wielkanocnym. Zwyczaj utrwalił rozumienie go jako określenia zamiennego Wielkanocy, stąd nierzadko czytamy na kartkach: wesołego Alleluja! w znaczeniu: wesołych świąt Wielkiejnocy!

 

Obrzędy i zwyczaje

Warto też pamiętać, że nazwy obrzędów, zabaw i zwyczajów piszemy małą literą, czyli święcimy palmę wielkanocną, stół zdobią pisanki i święconka, dzielimy się święconym, a prezenty przynosi zajączek wielkanocny, więc dostajemy je od zajączka lub na zajączka – nieistotna konfiguracja… od czy na, pamiętajcie tylko, że małą literą. A! I jeszcze życzymy sobie mokrego dyngusa lub śmigusa-dyngusa [tu dajemy łącznik bez spacji], pamiętając o tym zwyczaju w lany poniedziałek.

 

Pisanie i składanie życzeń pewnie przed Wami

– więc już jutro garść przydatnych wskazówek, jak tego nie robić.